Dáhpahusat:

Seminára
guovvamánu 18. beaivi 2020 to guovvamánu 19. beaivi 2020

Kultuvrra, giela ja «matematihka» ovttasdoaibman Māoriin, Australia Aborgiinnain ja Sámiin

Seminára
cuoŋománu 22. beaivi 2020 to cuoŋománu 23. beaivi 2020

Sámi pedagogalaš fágabeaivvit 2020

konferánsa
miessemánu 25. beaivi 2020 to miessemánu 27. beaivi 2020

Sámi oahpahuskonferansa 2020

Seminára
cuoŋománu 22. beaivi 2020 to cuoŋománu 23. beaivi 2020

Sámi pedagogalaš fágabeaivvit 2020

Prográmma dás

Gaskavahkku 22.04.2020
Fáddá: Mánát ja giella

08.00 Registreren ja gáffe

09.00 Bures boahtin
SEAF bokte

09.10 Kultuvrralaš oassi

09.20 Rahpan, Sámedikki ráđđeláhttu
Mikkel Eskil Mikkelsen bokte

09.30 Buresboahtin Guovdageidnui
sátnejođiheaddji Hans Isak Olsen bokte

09.35 Sámi mánáid ja nuoraid bajásšaddan dilit
Mánáidáittardeaddji Inga Bejer Engh

10.05 ON mánáidkonvenšuvdna. Sámi mánáid vuoigatvuođat
seniorráđđeaddi Risten Birje Steinfjell, Redd barna

10.20 Boddu

10.40 Obbalaččat áŋgiruššat mánáid ja nuoraid
prošeaktajođiheaddji Ragnhild Buljo, Guovdageainnu suohkan/NAV

11.05 Eallimis birget. Movt mánáidgárdi ja skuvla sáhttá bargat dainna
psykologa Margrethe Bals Utsi ja Anne Lene Turi Dimpas SANAG (Sámi našuvnnalaš gealbobálvalus – psyhkalaš dearvvašvuođasuddjen ja gárrendilledikšu)

11.30 Beaiveborran

12.30 Máŋggagielatvuohta ja eatnigielvuđot oahppan
seniorráđđeaddi Espen Egeberg, Statped

13.15 Giellalokten, Sámedikki bokte

13.40 Čájáhusat
Sámi lohkanguovddáš, SEAD/Statped, Ovttas, Sámi allaskuvla, Sámi ofelaččat, Lágádusat, NetSam, Redd barna, Mánáidáittardeaddji, duojárat

14.15 Boddu

14.30 Paralleallaoasit:

  1. Giellabeassi
    Giellabeasi jođiheaddji Marikaisa Laiti, Anár
  2. Fágaođastus
    Sámedikki vuođđooahpahusa fágajođiheaddji Brita Oskal Eira
  3. Kártenreaiddut
    seniorráđđeaddit Kirsten Wirkola ja Tor Persen, SEAD/Statped

15.15 Paralleallaoasit

  1. Juoigan ja muitaleapmi mánáidgárddis
    Juoigi ja ovdaskuvlaoahpaheaddji Anne Lise Varsi, Deatnu
  2. Juoigan ja muitaleapmi vuođđoskuvllas
    allaskuvlalektor Ánte Mihkkal Gaup, Guovdageaidnu
  3. Juoigan ja muitaleapmi joatkkaskuvllas
    oahpaheaddji ja girječálli Karen Anne Buljo, Áltá

16.00 Loahpaheapmi guhtege paralleallaoasis

16.15 Busse Juhlsii

17.15 Busse Juhlsas Thon hotellii

19.00 Gaskabeaivvit, ja guoimmuheapmi Thon hotellas

Duorastaga 23.04.2020
Fáddá: Teknologiija sámi mánáidgárddis ja skuvllas

09.00 Digitaliseren mánáidgárddis ja skuvllas
Sámedikki bokte

09.30 Fátmmasteaddji teknologiijageavaheapmi mánáidgárddis ja skuvllas
Miriam Modasli ja Oda Bøthun, Statped 

10.10 Boddu

10.30 Paralleallaoasit:

  1. Digitála reaiddut mánáidgárddis
    vuosttášlektor Maria Dardanou ja universitehtalektor Torstein Unstad, UiT
  2. Minecraft diibmoplánas
    Statped

12.00 Beaiveborran

13.00 Paralleallaoasti

  1. iPad mánáidgárddis
    Aina K. Lindbak, Ida E. Harviken ja Ellen-Marit Oskal Gaup, Statped
  2. Skuvlačála skuvllas
    Sámi lohkanguovddáža jođiheaddji Berit Anne Bals Baal ja SEAD jođiheaddji John Marcus Kuhmunen bokte
  3. Jierbmetelefovdna pedagogalaš reaidun
    Liv Inger Somby, journalisttaoahpu fágakoordináhtor Sámi allaskuvllas

14.00 Vuolgga/Buorre mátki ruoktot

Sámi pedagogalaš fágabeaivvit lágiduvvojit Diehtosiiddas, Guovdageainnus