Sámi muitalus “Movt čuoika bođii Sápmái” almmuhuvvo fargga 20 gielaide. Sámi lohkanguovddáš ja NAFO bovdeba girjealmmuheapmái golggotmánu 22. b. Diehtosiidii. Almmuhandoaluin šaddá fágalaš prográmma sámi muitalusárbbi, lohkama ja muitaleami birra.
Dáhpahusat:
Informasjonsmøte om samisk opplæring i Finnmark
Fylkesmannen i Finnmark , i samarbeid med Senter for samisk i opplæringen, Stat Ped og Ovttas inviterer til informasjonsmøte om samisk opplæring for kommuner utenfor forvaltningsområdet for samisk forvaltning.
Fylkesmannen ønsker å informere om hvilke rettigheter elever har til opplæring i samisk. Vi ser at mange kommuner sliter med å skaffe lærere med kompetanse i samisk og som må ha fjernundervisning i stedet.
Vi ønsker å formidle ulike alternative opplæringstilbud for kommuner som ikke har stedlig lærer slik at elever får et forsvarlig opplæringstilbud i samisk.
På møtet vil det også delta representanter fra Ovttas, StatPed og Senter for samisk i opplæringen for å informere om hva de kan støtte kommunene på i arbeidet med samisk opplæring.
Vi inviterer ansvarlige for samisk opplæringstilbud i kommunene så det vil være naturlig at skoleeier foretar en vurdering av hvem som bør delta på møtet.
Vi vil arrangere møtene 29.august i Alta og 2.september i Nesseby.
Møtetidspunkt er fra kl.11.00-14.00 inkl. lunsj.
Alta: Thon Hotell
Nesseby: Várjjat Sámi Musea/Varanger Samisk Museum
Fylkesmannen dekker ikke reiseutgifter for deltakerne.
Lunsj vil bli dekket.
Kontaktperson rådgiver Laila Strandbakke Smuk
tlf.47455383

